موفقیت

موفقیت

در زیر توضیحاتی در مورد موفقیت را برای دانش آموزان و دانشجویان بیوموزی قرار داده ایم به امید روزی که شاهد موفقیت تک تک شما عزیزان باشیم و به آن افتخار کنیم.

ما به عنوان اشرف مخلوقات و نایب خداوند در زمین می­توانیم به کارهای بزرگ دست بزنیم و می­توانیم به اهداف بزرگی برسیم. این اتفاق موضوع کم و  بی اهمیتی نیست که اصطلاح اشرف مخلوقات را به انسان اعطاء کرده­اند. این موضوع به این معنی است که خداوند ما را جانشین خودش و نماینده به حقش در زمین قرار داده تا در آن دست به کارهای بزرگی که در شان خداوند بزرگ و جانشینش یعنی انسان نیز باشد، بزند. پس در ابتدای راه خود را دست کم نگیرید و باور داشته باشید که اولا خداوند عادل است و تقریبا به تمام انسانها عقل و استعداد لازم برای موفقیت را داده است و ثانیا انسان اگر خود بخواهد می­تواند راه های بزرگانی که به موفقیت دست پیدا نموده­اند طی کند و به همان موفقیتها دست پیدا کند.

با توجه به حقایق فوق برای موفقیت در کنکور و یا هر هدف دیگر باید با ساختار ذهن و تکنیکهای ضروری و ویژه برای خلق اهداف بزرگ آشنا شویم  یعنی قبل از اینکه هدفی را آغاز کنیم باید در رابطه با وسایل و شرایط لازم برای رسیدن به بهترین نتیجه در مورد هدفمان مطالعه انجام بدهیم و همه شرایطمان را بدانیم. این موضوع بدین معنی است که در ابتدا باید بدانیم که ذهن ما چگونه کار می­کند و از چه تکنیکها و روشهایی وجود دارد که برای سهولت در رسیدن به اهدافمان می­توانیم از آنها استفاده نماییم.

مادر اینجا ۴ تکنیک مهم و ساده که برای رسیدن به اهدافمان در دسترسمان می­باشند و در این راه ما را یاری می­دهند و این فرایند را تسهیل می­نمایند، را معرفی می­نماییم:

۱)قانون مدارها و قانون جذب- البته نه آنچه عموم شنیده ایم و دوره هایی که برگذار میشود و غالبا کلاهبردار هستند.

۲)تصویرسازی و متن نویسی

۳)برنامه ­های انعطاف پذیر

۴)شکستن اهداف بزرگ به اهداف کوچکتر

قانون مدارها: مدارهای ذهنی که قانون جذب هم بر همین اساس شگل گرفته می­گوید شما به هر چیزی که فکر کنید و آن موضوع ملکه ذهن شما شود و آنقدر به آن ایمان داشته باشید که به اعتقاد شما تبدیل شود، شما در مدار دستیابی و موفقیت به آن هدف قرار می­گیرید و به شکل اعجاب انگیزی با همکاری کائنات به آن اهداف دست می­یابید. این موضوع به هیچ وجه آنگونه­ای نیست که در برخی گروه­ها و توسط برخی انسانها بیان می­شود و اعلام می­نمایند که فقط فکر کنید به آن موضوع خواهید رسید!نه. توجه کنید که همانگونه که ذکر شد آن موضوع باید ملکه ذهن شود و برای اینکه یک موضوع ملکه ذهن و  اعتقاد انسان شود تنها تفکر به آن موضوع کافی نمی­باشد و نیز فعالیتهای عملی و فیزیکی هم برای آن نیاز است. حسن این موضوع این است که اگر وارد این مدار شوید حتما به اهداف خود دست می­یابید.

در اینجا درجه خفیف­تر از قانون مدار را مثال می­زنیم که تا حدودی ما را به درک این قانون و جدب خواسته­هایمان در ابتدای خواسته کمک می­نماید. توجه کرده­اید که شما وقتی به یک موضوعی زیاد تفکر می­نمایید و دغدغه ذهنی شماست حتی بدون انجام فعالیت فیزیکی آن موضوع را بیشتر از همه ی موارد دیگر در زندگی خود حس می­نماییدو به عنوان مثال وقتی به رشته­ی پزشکی فکر می­نمایید در تلویزیون، جامعه، مغازه و … گویی همه پزشک می­باشند و به نوعی با پزشکی ارتباط دارند! به نوعی پزشکی یا هر چیز در ارتباط با آن جذب زندگی ما خواهد شد.

توجه داشته باشید که قانون مدارها نیز همانند سایر قوانین موجود در طبیعت مانند قوانین فیزیکی ثابت و بدون تغییر می­باشند و به صورت انتخابی عمل نمی­نمایند، یعنی اینطور نیست که این قوانین در برخی موفقیت آمیز باشد ولی در افراد دیگری مثلا شما اثر خود را نگزارد. این موضوع مانند این است که قانون گرانشی زمین روی برخی انسانها اثر نگزارد و آنها به جای انکه به سمت زمین سقوط کنند به سمت آسمان سقوط نمایند! پس مطمئن باشید که افرادی که نا امیدانه مدام از شکستها و نرسیدن به اهدافشان صحبت می­نمایند مطمئن باشد که بی چون و چرا شکست خواهد خورد(یعنی در مدار عدم موفقیت خواهیم افتاد).

در صورتی که به موفقیت تفکر نمایید خود به خود راه­ها و عوامل دستیابی به موفقیت و راه­هایی که افراد موفق طی کرده­اند در جلوی چشم شما قرار می­گیرد و اگر شما به آن اعتقاد داشته باشید شک نکنید به آن دست پیدا می­کنید.

این موضوع را به دلیل اهمیت بالای آن دو مرتبه ذکر می­نماییم و کمی توضیح می­دهیم که قوانین موجود در طبیعت انتخابی عمل نمی­نماید و اینطور نیست که برخی موفق شوند و برخی دیگر خیر. توضیح اینکه این طور نیست که قانون موفقیت فقط برای انیشتین و یا افراد موفق عمل کند و برای ما غیر فعال باشد، از این جهت مطمئن باشید اگر شما راه و روشی را که انیشتین یا افراد موفق طی نموده­اند را به طور دقیق انجام دهید به موفقیتهای آنها نیز دست پیدا می­نمایید. سوالی که در اینجا ممکن است برای شما پیش بیاید این است که عامل هوش و ژنتیک و استعداد متفاوت انسانها کجای این قانون جای میگیرد. در اینجا نکته­ای که لازم است بدانید را بازگو می­نماییم که بر اساس تحقیقات گسترده­ای که انجام شده مشخص شده که ۹۹ درصد انسانها دارای سطح هوش یکسان و یا نزدیک به هم می­باشند و همینطور که احتمالا شما هم می­دانید اکثر دانشمندان بزرگ افرادی بوده­اند که در نوجوانی یا جوانی به آنها گفته می­شد که آنها انسانهای خنگ و بی استعداد می­باشند و برخی از آنها نیز حتی از مدرسه اخراج شده­ بودند! پس وقتی شما دوره­های تحصیلی خود را به راحتی طی می­کنید یا کرده­اید نمایانگر این موضوع است که از لحاظ ذهنی ممکن است از خیلی از این دانشمندان بزرگ نیز بالاتر باشید. ولی چرا این دانشمندان اینقدر موفق شدند ولی اکثریت دانشجویان و دانش­آموزان نمی­توانند آنگونه باشند. ولی این دانشمندان بزرگ نشان دادند که انسان اگر بخواهد و تلاش کند حتی اگر سطح هوشش پایین­تر از متوسط اجتماع هم باشد می­تواند به موفقیت­های بزرگ دست پیدا نماید و از طرفی مغز انسان مانند عضلات می­مانند و هرچه بیشتر از آنها کار بکشید آنها قوی­تر خواهند شد.

قانون و یا روش دوم: برای سهولت در دستیابی به موفقیت استفاده از تصاویر و نوشته­های مربوط به اهدافمان در مکانهایی که احتمال حضور ما در آنجا بیشتر از جاهای دیگر باشد. این موضوع هم در راستای خط فکری و قانون مدارها عمل می­کند و باعث می­شود موضوع مورد نظر ما ملکه ذهنمان شده و کم کم به اعتقاد ما تبدیل شود. مثلا حتی ما می­توانیم خود را در آن شرایط و فرد موفق در نظرر بگیریم به عنوان مثال اگر هدف ما پزشکی دانشگاه تهران باشد می­توانیم عکسهایی از دانشکده پزشکی دانشگاه تهران تهیه نماییم و یا حتی اگر برای ما مقدور می­باشد ساعاتی در ماه را به محیط دانشگاه تهران یا هر هدف دیگر بروید و خود را دانشجوی آنجا تصور نمایید.

قانون سوم تنظیم یک برنامه انعطاف پذیر می­باشد: به این معنی که این برنامه باید به گونه­ای باشد که اگر در مواردی ساعاتی را بنا به دلایل مختلف به کاری غیر از انجام برنامه­ی خود مشغول شدیم، روز یا ساعاتی را قرار دهیم تا این کوتاهی­ها را به راحتی جبران نماییم و در صورتی که تمام برنامه­ی خود را به خوبی و سر وقت انجام دادید آن ساعت یا روز جبران را به عنوان پاداش به انجام کارهایی که دوست داریم بپردازیم.

قانون چهارم شکستن اهداف بزرگ به چند هدف کوچکتر: که اشاره دارد به برداشتن سنگ بزرگ که نشانه­ی نزدن است. ُیعنی همیشه برای رسیدن به موفقیت­های بزرگ باید پله­های کوچکتر(موفقیت­های کوچک­تر) را طی نماییم. پس برای برداشتن یک سنگ بزرگ آن را به سنگ­های کوچک­تر بشکنید! شعار گروه زیست­آموزان نیز نردبان موفقیت است که به کمک آن می­توان پله پله به موفقیت­های بزرگ دست پیدا نماییم. برای مرحله­ی اول یا پله­ی اول ما باید یک هدف دست یافتنی که بالاتر از سطح کنونی ما نیز باشد را انتخاب نماییم تا به راحتی به آن هدف دست پیدا نماییم و بازخورد مثبتی از موفقیتهای بعدی در ذهن ما شکل بگیرد و اعتماد به نفس خودمان را تقویت نماییم.

ما در فایلهای مختلف روشها و اعمال بزرگان و همچنین فایلهای مختلف برنامه ­ریزی را توضیح خواهیم داد و به طور موشکافانه این پله­ ها و چگونگی طی آنها را برای شما شرح خواهیم داد.

بیوموز

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :