هدف و هدف گزاری و رسیدن به آن

هدف و هدف گزاری و رسیدن به آن

در ادامه بخش کوچکی از دوره تخصصی هدف گذاری و رسیدن به آن را برای شما عزیزان قرار داده ایم چنانچه علاقه دارید تا به نتایج عالی در زندگی تحصیلی، کاری و یا حتی شخصی دست پیدا کنید میتوانید در دوره حرفه ای هدف گذاری بیوموز نیز شرکت نمایید.

در ابتدای کار ما باید خواسته­ها و اهداف خود را بدانیم و آن را مکتوب نماییم و در ادامه­ی راه به خواسته­ها و اهداف خود توجه جسمی و قلبی داشته و آن را مدام یادآوری نماییم. توجه داشته باشید که خواسته­های شما در جهان وجود دارد و تمام آنچه را که می­خواهید می­تواند در دسترس شما قرار بگیرد فقط شما باید به مدارر و به اصطلاحی جاده­ی ختم شده به هدفتان راه پیدا نمایید تا به هدفتان برسید و خواهید دید که مطمئنا به اهداف خود خواهید رسید البته اگر این مسیر را مانند یک جاده­ی واقعی در نظر بگیریم بدیهی است که در مسیرمان دست­انداز و سربالایی و سراشیبی نیز وجود دارد که ما باید صبورانه از آنها عبور نماییم و با کمی تلاش به اهداف والای خود دست پیدا خواهیم نمود.

پس شما اگر کل جاده­های جهان را هم طی نمایید ولی در جاده­­ای که شمارا به هدفتان میرساند وارد نشوید به نظر شما می­توانید به هدفتان برسید؟ این موضوع اهمیت راه و روش و مسیرتان را نشان می­دهد. اهداف ما هر چه که باشند بزرگ یا کوچک، با کمی برنامه ریزی و تلاش دستیافتنی خواهند بود. بزرگی بسیار زیبا و پر معنی به این موضوع اشاره داشته است که در جهان، انسان به هر چیزی که فکر کند می­تواند به آن دست پیدا کند و هر چه که در دایره­ی تخیل ما قرار دارد نیز دست یافتنی است.

با این توجه می­توان متوجه این موضوع شد که انسانها چه قدرتی دارند و به چه اهداف خارغ العاده ای می­توانند دست پیدا نمایند. نکته­ای که در اینجا اهمیت فراوان دارد این است که امروزه افراد و گروه­هایی در ایران و سراسر جهان تبلیغات وسیعی را در مورد دیدگاه­ها و اعتقاداتی دارند که نه توسط اشخاص معتبر و موفق به صورت تجربی تائید شده و نه به صورت تئوری و علمی قابل قبول می­باشد که اعلام می­دارند که هدف یک مدار دارد و اگر فقط در آن مدار قرار بگیرید بدون هیچ تلاشی به اهدافتان خواهید رسید!!!!

به اعتقاد بیوموز خداوند عادل و کمال مطلق است و به لحاظ عدلش دنیا و قوانینش را به گونه­ای آفریده است که افراد بدون تلاش و اهداف مشخص به مقصود خود و پیشرفتهایی دست نخواهند یافت و کائنات نیز کاری را برای پیشرفت چنین موجودی انجام نمی­دهند. پس این مساله را که با آموختن روشها و یا دیدگاه­هایی بتوان با تلاش کم بهترین نتیجه را گرفت سرابی بیش نیست که صاحبان آن دارای اهداف مختلفی می­باشند که ما در این مورد نمی­پردازیم.

سوالی که در اینجا برای افراد پیش می­آید این است که اگر جهان به اینصورت آفریده شده و قوانین آن نیز مانند قوانین فیزیکی بدون تغییر و ثابت است پس چرا بعضی افراد با کار و تلاش فراوان نمیتوانند به اهداف خود و یا به بخشی از آنها دست پیدا نمایند حال آنکه بعضی دیگر با تلاش کمتر به اهداف بزرگتری دست پیدا می­نمایند. این موضوع کمی به چزئیات و توضیحات نیاز دارد که در کتابها و منابع مختلف و یا به صورت تجربی می­توان به آنها دست پیدا نمود.

ما نیز کمی این موضوع را باز می­نماییم. توجه داشته باشید که مهمترین و اصلی­ترین موضوع در رسیدن به یک هدف بعد از مشخص کردن هدفمان این است که نقشه راه و چهارچوب فعالیت خود را مشخص نمائیم و این نقشه را به گونه­ای انعطاف پذیر تنظیم نماییم که در صورت آزمون و خطا مواردی و کارهایی را که نتیجه مناسب را ندارد حذف و جایگزین نماییم.

درست است که شاید افرادی را دیده باشیم که بدون برنامه افراد موفقی هستند. چه در درس و چه در کار و حرفه و هر عمل دیگر. چهارچوب و برنامه لزوما نباید بر روی دیوار چسبانده شود و برخی این چهارچوب و برنامه را در ذهن خود دارند و تکلیفشان برای خودشان کاملا مشخص و معین می­باشد. این افراد چهارچوب و برنامه را در ذهن خود ترسیم دارند و نقشه راه را کاملا مشخص نموده­اند و با مسیر هدفشان کاملا آشنا می­باشند. تقریبا همگی ما افرادی را در بازار و در شغلهای مختلف دیده­ایم که مثلا در بازار کار می­نمایند و بت تلاشهای کمتر از یک کارگر یا یک باربر که کارهای سنگینی را انجام می­دهند به واسطه­ی دانستن چهارچوب راهشان و اینکه مثلا چه طرحی می­تواند مد سال باشد و با پیشبینی آن و تولید مثلا لباسهای مد به سودهای بزرگی دست پیدا نمایند.

درست است نقشه و چهارچوب را مکتوب نکرده­اند ولی آن را به طور کامل و مشخص در ذهن خود دارند و از ان استفاده می­نمایند.

تا اینجا به این موضوع دست پیدا نمودیم که دانستن اهدافمان و مسیر پیش روی ما اهمیت فراوانی را در درصد میزان دستیابی ما به اهدافمان دارد پس این دو موضوع (هدف و مسیر) را به خوبی بشناسید و بررسی نمایید.

صحبت کردن در مورد اهدافتان

هیچ فرکانسی قدرتمند­تر از فرکانس زبان انسان در طبیعت نیست و ما می­توانیم آن را کنترل نماییم و توجه داشته باشیم که هم تفکر و هم تجسم در گروی این مقوله می­باشد. این صحبت کردن می­تواند با خودتان و یا افراد مثبت اندیش نزدیک به شما و یا راهنمای تحصیلی شما در گروه بیوموز باشد.

که می­تواند شما را در  راه رسیدن به اهدافتان همراهی نماید و این اهداف خود را برای یادآوری و قرارگرفتن و تمرکز آن موضوع در ذهنتان نوشتن آنها و یا قرار دادن عکسهایی از اهدافتان در محلی که زیاد در آن قرار می گیرید، این موضوع آرام آرام مسیر را برای شما مشخص(با تفکر بر روی آن ملکه ذهنتان می­شود) و حتی باعث ایجاد شدن ایده­های جدید در ذهنتان شده که این ایده­ها ممکن است خیلی ساده و ابتدایی به نظر برسند ولی در عمل بسیار کارآمد و مفید باشند.

سعی کنید ریز هدف خود را بنویسید و به آن تفکر و در موردش صحبت نمایید، به عنوان مثال هدف رسیدن به دانشگاه تهران باشد خود را دانشجوی آنجا تصور کنید و حرف بزنید و عکسها و ریز اهدافتان را بنویسید.

در اینجا نکاتی ویژه و ضروری را در مورد ذهن و خصوصیات انسان برای شما بیان می­نماییم که با دانستن آن بهتر می­توانید راه و هدفتان را شناسایی نمایید.

ذهن مخالف

توجه نمایید که ذهن انسان همیشه در مقابل تغییرات و تجربه موارد جدید مخالفت می­نماید و به نوعی دچار نوعی اینرسی می­باشد که تمایل دارد حالت قبلی خود را حفظ نماید. مغز انسان دوست ندارد انسان انرژی و ATP بیشتری مصرف کند یا در مسیر جدیدی قرار بگیرد که معلوم نیست چه چیزی را تجربه خواهد نمود.

در  واقع ذهن انسان در مورد همه موارد جدیدی که ما قصد داریم تجربه کنیم مخالفت می­کند پس ما نیز باید با این موضوع دانسته و آگاهانه برخورد نماییم و به اصطلاح ورزشکاران رزمی گارد خود را در مقابل ذهنمان ببندیم و نگزاریم مغزمان مانند موجودی منفی­گرا و حسود مانع پیشرفت ما شود و نگزارد از نردبان موفقیت (شعار گروه بیوموز) بالا برویم.

مورد دیگری که جا دارد در اینجا یادآوری نماییم این است که برخی افراد اعتقاد دارند و یا این اعتقاد را به دیگران منتقل می­کنند که برخی موفقیتها یا عدم موفقیتهای ما دست ما نمی­باشد و خدا تعیین می­نماید. البته این موضوع که تمامی اتفاقات توسط خداوند مدیریت و هدایت می­شود بر همگان مشخص است ولی مواردی را که در اینجا باید مورد توجه قرار داد این است که تمامی جهان و کائنات دارای قوانین شناخته شده و ناشناخته ثابت و معینی می­باشد که بدون تغییر است و ویژگی دیگر آن این است که این قوانین برای همگان ثابت است و به صورت انتخابی عمل نمی­نماید.

پس توجه داشته باشید که اگر بدانید افراد نخبه و موفق چه مسیری را رفته و با چه روشهایی  آن را طی کرده­اند مطمئنا افراد دیگر هم می­توانند آن راه را بروند. گروه بیوموز در دوره­های کوتاه با نخبگان و افراد موفق در رشته های علوم تجربی مصاحبه نموده و روش کارشان را برای اعضایش مشخص می­نماید تا اعضایمان باعث افتخارمان شده و بتوانند راه آنها را رفته و افراد موفقی را آماده کند.  

تصمیم موثر و راسخ برای رسیدن به اهدافتان

بسياري از دانش آموزان در تصميم گيري صحيح نا توانند يا تصميمات آن ها به طور رضايت بخشي اجرا نميشود و تنها به شكل يك نقشه ي شكست خورده باقي ميماند .
بايد مشخص كنيد قصد انجام چه كاري را داريد . پس بايد اين را بدانيد كه :

۱٫ هدفي كه نوشته نشود هدفي واقعي نيست و به درد نميخورد … پس اهدافتان را يادداشت كنيد:

اهداف نبايد بلند پروازانه باشند . يعني بايد امكان وقوع آنها حداقل ٥٠ ٪ باشد ( اين موضوع را نبايد با مثبت انديشي اشتباه بگيريد)

هر چه زمان يك تصميم كوتاهتر باشد ضمانت اجرايي آن بيشتر است.

اهداف بايد خيلي شفاف باشند.

۲٫ بايد مشخص كنيد هر كار را به چه اندازه اي ميخواهيد انجام دهيد.
درست انجام شدن يك كار قبل از اين كه به شدت خواست شما وابسته بتشد به ميزان پايداري و استقامت شما بستگي دارد.
آقا لُپ كلام ببين هدفت چقدر براش ارزش داره ؟ همونقدر بااااايد براش سختي بكشي.

۳٫ بايد مشخص كنيد يك كار بايد ظرف مدت زمان چقدر بايد تمام شود.
مثلا نگوييد اين هفته ٧ ساعت رياضي ميخونم . بگوييد هر روز مقلا يك ساعت رياضي ميخونم.

۴٫ براي هر مدت زمان كوتاه مثلا يك ماه تعداد محدودي تصميم داشته باشيد.
اين باعث افزايش تمركز و بازدهي بيشتر است.

۵٫ در هر تصميمي مشخص كنيد ميزان علاقه و عدم علاقه شما به آن كار چقدر است.
هر كاري ميتواند ٢ جنبه ي مثبت و منفي براي شما داشته باشد يعني يك سري جاها ممكن است شما را دفع كند و يك سري ممكن است جذب كند. كارهايي كه دافعه ي آنها بيشتر از جاذبه آنهاست بهتر است به مرور پيش بروند تا كم كم به آنها عادت كنيد.

در پایان پیشنهاد بیوموز این است که در دوره های حرفه ای یادگیری اصولی بیوموز و یا اصول تند خوانی و بالا بردن سرعت مطالعه بیوموز نیز شرکت نمایید تا به بهترین بازده مطالعاتی خود دست پیدا نمایید تا به موفقیت های بزرگی دست پیدا کرده و باعث افتخار بیوموز شوید.

بیوموز

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :