چرا دانش آموزان باید زیست شناسی را جدی بگیرند؟

چرا دانش آموزان باید زیست شناسی را جدی بگیرند؟

در ادامه طی مقاله ای در بیوموز خواهید دانست که درس زیست شناسی چه اهمیتی برای سرنوشت دوستان و عزیزان رشته تجربی خواهد داشت.

درس زیست شناسی به عنوان اصلی‌ترین کتاب برای رشته تجربی شناخته می‌شود که تسلط بر آن موفقیت شما را در آزمون سراسری تضمین می‌کند. در واقع اگر جز افرادی هستید که می‌خواهید رتبه بالایی در کنکور رشته تجربی بیاورید نباید از درس زیست شناسی غافل شوید و آن را حتما جدی بگیرید.

توصیه بیوموز این است که برای درس زیست شناسی یک برنامه‌ریزی دقیق به صورت جدا از سایر درس‌ها داشته باشید تا میزان تمرکز خود را برای این درس چند برابر کنید و بازده عالی را تجربه نمایید.

زیست‌شناسی در کنکور سراسری دارای ۵۰ سوال است که در سال‌های اخیر ۱۰ سوال از این ۵۰ سوال حالت شمارشی داشته است. زمان در نظرگرفته شده برای این درس ۳۶ دقیقه می‌باشد و ضریب در نظر گرفته شده برای آن ۱۲ است! یعنی هر یک سوال آن میتواند به اندازه ۶ سوال برخی دروس دیگر تاثیر گزار باشد!

منابع طراحان کنکور تجربی برای طراحی سوالات زیست‌شناسی، تنها و تنها کتاب‌های پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم است ولا غیر.

کتاب های زیست شناسی دوره دوم دبیرستان در پایه دهم ۷ فصل پایه یازدهم ۹ فصل و پایه دوازدهم ۸ فصل دارد و به طور کلی مباحث پراهمیت این کتاب‌ها شامل شناخت بدن انسان(انسانی)، گیاه شناسی(شامل فتوسنتز و تنفس)، مبحث جانورشناسی(یاخته شناسی و …) و بخشهای تصحیح شده ژنتیک و توارث می‌باشد.

درس زیست شناسی و کنکور تجربی

درس زيست شناسي در آزمون رشته تجربی به خاطر دارا بودن ضريب بالا در كنكور سراسري از اهميت ويژه اي برخوردار است و به خاطر تأثير مهمي كه اين درس در كنكور دارد، معمولاً دانش آموزان اين درس را خيلي خوب مطالعه مي كنند.

در کنکور سراسری تعداد سوالات این درس ۵۰و مدت پاسخگویی ۳۶دقیقه می باشد. زیست شناسی با ضریب ۱۲ بالاترین ضریب را در میان دروس گروه آموزشی علوم تجربی دارا است و این نشان از اهمیت ویژه این درس در بین دانش آموزان این رشته می باشد.

شواهد نشان می دهند كهزیر ۱۰ درصد از دانش آموزان تست های زیست شناسی را بالای۵۰ درصد می زنند!!
از دو جنبه می توان به این مشكل نگاه كرد؛ اول آن كه دانش آموزان سواد كافی نداشته باشند. اما این دلیل چندان قابل استناد نیست. نكته دوم و عامل اصلی ضعف داشتن در پاسخگویی به تست های زیست شناسی، عدم درك سؤالات و عجله در پاسخ دادن است و عدم مدیریت زمان پاسخ به تست ها.

هر سؤال نكات كلیدی دارد كه با خوب فهمیدن سؤال قابل دستیابی است. برای هر سؤال زیست شناسی ۴۵ ثانیه زمان وجود دارد. از این زمان می توان ۱۵ ثانیه را به خوب خواندن سؤال، ۱۵ ثانیه را به خواندن گزینه ها و ۱۵ ثانیه را به پاسخ دادن و پر كردن پاسخنامه اختصاص داد.

 

زیست‌شناسی دهم و اهمیت آن در کنکور سراسری و آزاد:

کتاب زیست‌شناسی دهم دارای هفت فصل می‌باشد که در آن فصل ۲ (گوارش) فصل ۴ (گردش مواد) و فصل ۶ (سلول و بافت‌های گیاهی) دارای بیش‌ترین اهمیت می‌باشند.

لازم به ذکر است که برای یادگیری بهتر ۲ فصل آخر کتاب دهم در کنار ۲ فصل آخر کتاب یازدهم و تحت عنوان مبحث گیاهی مطالعه شود.

بدیهی است که تکرار برای یادگیری هرچه بهتر فصل‌های مختلف کتاب دهم از اهمیت بالایی برخوردار است ولی در این کتاب مباحث متعددی وجود دارد که یادگیری آن‌ها نیازمند به درک عمیق مبحث و دقت فراوان برای دریافت مطالب دارد.

این موارد به شرح زیراند:
۱- مکانسیم کلی گوارش و جذب مواد
۲- حجم‌های تنفسی
۳- چرخۀ عملکرد قلب
۴- مکانیسم تشکیل ادرار
۵- شناخت ساختار نخستین و پسین گیاهان

 

زیست شناسی یازدهم و اهمیت آن در کنکور سراسری و آزاد:

کتاب یازدهم دارای ۹ فصل می باشد و در کنکور سراسری تعداد سوال قابل توجهی دارد در این کتاب ۳ بخش متفاوت دیده می‌شود:

قسمت اول:
۵ فصل اول به ترتیب شامل:
دستگاه عصبی/ حواس/ دستگاه حرکتی/ هورمون‌ها و ایمنی است، که مطالب آن‌ها بیشتر در مورد بدن انسان می‌باشند و در بینشان یادگیری نکات متعدد دستگاه عصبی و همچنین عملکرد هورمون‌ها نیاز به درک زیستی بالاتر و صرف زمان بیشتری است.

قسمت دوم:
شامل فصل‌های ۶ و ۷ (تقسیم یاخته و تولیدمثل) می‌باشد که ارتباط بسیارزیادی با هم دیگر دارند و هرچند فصل ۶ به تنهایی سوالات چندانی به خود اختصاص نمی‌دهد اما به لحاظ ترکیب با فصل ۷ دارای اهمیت زیادی است و فصل ۷ همواره سوال‌های زیادی و چالشی در کنکور سراسری به خود اختصاص داده است.

بخش سوم، گیاهی:
پیشنهاد می‌شود مطالب این ۲ فصل در ادامه دو فصل آخر کتاب دهم که مربوط به مبحث گیاهی می‌باشد مطالعه گردد.
دو فصل آخر کتاب یازدهم به ویژه فصل ۸ در کنکور سراسری اهمیت بسیارزیادی دارد.

 

زیست شناسی دوازدهم و اهمیت آن در کنکور سراسری و آزاد:

شامل ۸ فصل می‌باشد که در بین این فصل‌ها، فصل‌های ۵ و ۶ و همچنین ۲و۳ دارای اهمیت بسیارزیاد و تعداد سوالات قابل توجه در کنکور سراسری می‌باشند توجه داشته باشید که فصل ۲ در ادامه فصل ۱، فصل ۳ در ادامه فصل ۶ کتاب سال یازدهم و فصل ۶ در ادامه فصل ۵ و در کنار هم مطالعه شود تا بیشترین بازدهی ممکن برای داوطلب کنکوری را داشته باشد.

همچنین برای مطالعه این درس علاوه بر کتاب درسی به کتاب‌های کمک درسی که دارای توضیحات و انواع تست‌های کاربردی می‌باشند رجوع کنید. منابعی که علاوه بر کامل بودن افق دید شما را برای روبه رو شدن با هر نوع سوال و تستی باز می‌کنند.

برای درست خواندن درس زیست شناسی توصیه های زیر را جدی بگیرید:
– مطالب کتاب درسی را به صورت مبحث به مبحث یا پاراگراف به پاراگراف بخوانید. و درسنامه مربوط به آن را در کتاب کمک آموزشی که تهیه کرده‌اید، نیز مطالعه کنید.

– هرگز تمام مباحث مربوط به یک فصل را پشت سر هم و بدون مطالعه درسنامه و تست زنی به صورت کامل نخوانید.

– سعی کنید با بررسی جنبه‌های مختلف یک مبحث نکات ترکیبی آن را با سایر مباحث کشف کنید، به این صورت می‌توانید برای انواع سوالاتی که ممکن است در آزمون سراسری طراحی شوند آماده می‌شوید.

– شکل‌های کتاب را قبل از مطالع مباحث مربوط به آن، به دقت نگاه کنید.

فصل های مهم زیست کنکور
در درس زیست برخی از مباحث، از اهمیت بیشتری برخوردارند که به عنوان فصل های مهم زیست کنکور شناخته می‌شوند. در این مقاله قصد داریم این فصل‌ها را به شما دانش آموزان عزیز معرفی کنیم.

 

زیست شناسی، مهم‌ترین درس رشته تجربی

دانش آموزان باید قبل از مطالعه تمامی دروس درباره آن‌ها اطلاعات کافی داشته باشند. اطلاع از فصل های مهم زیست کنکور و همچنین مباحث تست خیز زیست باعث پیشرفت و موفقیت زیاد در کنکور می‌شود.

مهم‌ترین و تاثیر گذار‌ترین درس رشته تجربی، درس زیست شناسی با ضریب ۱۲ است. از برخی فصل‌های این درس بیشتر سوال مطرح می‌شود و از برخی از آن‌ها تعداد سوالات کمتری مطرح می‌شود. همچنین میزان سختی فصل‌های زیست شناسی متفاوت است.

سوالات زیست کنکور از فصل‌ها و پایه‌های مختلف

در درس زیست شناسی از برخی فصول، سوالات بیشتری مطرح می‌شود و دانش آموزان وقت بیشتری را به این فصل‌ها اختصاص می‌دهند.

ترکیبی بودن، باعث ارتباط بین برخی از فصل‌ها می‌شود و به همین دلیل مشاوران حذف برخی از فصل‌ها را توصیه نمی‌کنند.

در ادامه تعداد سوالات از همه فصل‌ها را بیان می‌کنیم:
فصل زیست شناسی دیروز: ۰ سوال
فصل گوارش و جذب مواد: ۳ سوال
فصل تبادلات گازی: ۲ سوال
فصل گردش مواد در بدن: ۳ سوال
فصل تنظیم اسمزی و دفع: ۳ سوال
فصل از یاخته تا گیاه: ۳ سوال
فصل جذب و انتقال مواد گیاه: ۳ سوال
فصل تنظیم عصبی: ۳ سوال
فصل حواس: ۳ سوال
فصل دستگاه حرکتی: ۲ سوال
فصل تنظیم شیمیایی: ۰ سوال
فصل ایمنی: ۳ سوال
فصل تقسیم یاخته: ۱ سوال
فصل تولید مثل: ۳ سوال
فصل تولید مثل نهاندانگان: ۲ سوال
فصل پاسخ گیاهان به محرک‌ها: ۱ سوال
فصل مولکول‌های اطلاعاتی: ۲ سوال
فصل جریان اطلاعات در یاخته: ۳ سوال
فصل انتقال اطلاعات در نسل‌ها: ۳ سوال
فصل تغییر در اطلاعات وراثتی: ۲ سوال
فصل از ماده به انرژی: ۱ سوال
فصل از انرژی به ماده: ۲ سوال
فصل فناوری‌های نوین زیستی: ۱ سوال
فصل رفتار‌های جانوران: ۲ سوال

فصل‌ های مهم درس زیست شناسی در کنکور

در این قسمت، قصد داریم فصل های مهم زیست کنکور را معرفی کنیم اما این به معنی حذف و یا عدم مطالعه سایر فصل‌ها نیست.

دلایل اهمیت زیاد فصل های مهم زیست کنکور حجم بیشتر، مفهومی و ترکیبی بودن است.

همچنین تعداد سوالاتی که از این فصل‌ها مطرح می‌شود نسبت به سایر فصل‌ها بیشتر هستند.

به
مهم ترین درس کنکور تجربی، زیست شناسی هست که برای قبولی تو رشته هایی مثل پزشکی یا پرستاری در دانشگاه های معتبر باید این درس رو خوب بلد باشید.
همین دلیل این فصل‌ها نیازمند زمان و تمرکز بیشتری هستند و مطالعه آن‌ها باید در اولویت قرار بگیرد.

در ادامه فصل های مهم زیست کنکور را در هر پایه ذکر می‌کنیم:

 

مباحث با شانس بالای تست زیست دهم

فصل های مهم زیست کنکور در پایه دهم شامل موارد زیر هستند:
فصل اول: بر خلاف تصور اکثر افراد، این فصل بسیار مهم و پایه‌ای است و به هیچ وجه قابل حذف نیست
فصل گوارش
فصل گردش مواد
فصل‌های مربوط به زیست گیاهی: فصل‌های ۶ و ۷ زیست دهم مربوط به زیست گیاهی هستند

فصل های مهم زیست یازدهم

در این قسمت، قصد داریم به معرفی فصل‌های از پایه یازدهم که دارای اهمیت بیشتری هستند بپردازیم:
فصل تنظیم عصبی
فصل ایمنی
فصل تقسیم یاخته
فصل‌های تولید مثل جانوری و گیاهی

 

مباحث با شانس بالای تست زیست دوازدهم

در پایه دوازدهم، تقریبا همه فصل‌ها مفهومی و مهم هستند اما فصل‌های ۳، ۴، ۵ و ۶ از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار هستند. تعداد سوالاتی که از این فصل‌ها مطرح می‌شوند بسیار بیشتر از سایر فصول هستند.

نکات مهم در مطالعه فصل های مهم زیست کنکور
نکات زیر، توصیه‌های لازم برای مطالعه مباحث تست خیز زیست هستند:
مطالعه ترکیبی درس زیست: درس زیست به علت ارتباط بین فصل‌ها باید به صورت ترکیبی، مفهومی و تحلیلی مطالعه شود.
مرور مکرر درس زیست: به علت حجم بالای درس زیست شناسی، فقط یک بار مطالعه این درس کافی نیست. برای یادگیری کامل این درس، باید مرور‌های مکرری در فواصل زمانی مختلف انجام شود.
تست زنی مداوم: تست زدن مداوم، بهترین راه برای محک زدن خود و آشنایی با همه سوالات ترکیبی است. همچنین تست زدن، باعث پی بردن به نکات تستی مطالب کتاب نیز می‌شود.
توجه زیاد به اشکال و قید‌های فصل های مهم زیست: در مطالعه درس زیست، اشکال، نمودار‌ها و قید‌ها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و طراحان سوال از این مباحث سوالات زیادی طرح می‌کنند.
انتخاب بهترین منبع: بعد از مطالعه کتاب درسی زیست به عنوان بهترین منبع برای مطالعه درس زیست، باید بهترین کتاب کمک آموزشی زیست انتخاب شود. این انتخاب، باید بر اساس سطح علمی دانش آموزان باشد. نسبت به سطح علمی ضعیف، متوسط و قوی، کتاب تست‌های مختلفی به دانش آموزان توصیه می‌شود.

برچسب‌ها:
بیوموز

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :