روش صحیح تدریس به ویژه زیست شناسی و زبان انگلیسی

روش صحیح تدریس به ویژه زیست شناسی و زبان انگلیسی

امروزه با وجود ادعاهای فراوان در حوزه آموزش مخصوصا دو حوزه مورد توجه آموزشگاه آنلاین بیوموز یعنی زیست شناسی و زبان انگلیسی ایرادات و باگ های فراوانی در آموزش این دو مورد که البته در آموزش سایر حوزه ها هم به چشم میخورد، را میتوان لیست نمود که این مقاله تعدادی از این روشها و راه حل رفع آنها را مورد بررسی قرار میدهد که امیدواریم مورد توجه دانش آموزان دبیرستانی، کنکوری ها و همچنین آموزگاران گرامی قرار بگیرد تا سطح بالاتری از آموزشها را برای بالا بردن کیفیت علوم در کشور عزیزمان مشاهده نماییم

آیا آموزشهای ما تمام طیف دانش آموزان را در نظر میگیرد؟

در نظر داشته باشید که آموزشهای بیوموز به گونه ای طراحی شده اند که روشهای صحیح مطالعه را بیاموزید و بتوانید آنها را برای سایر درسها هم استفاده نمایید بنابراین روشهای اصولی و استاندارد موجود در بسته ها را به خوبی بیاموزید و آنها را برای سایر درسها هم استفاده نمایید تا به بهترین موفقیت دست پیدا کنید.

تست شخصیتی تا چه حد اثرگذار است

آموزشها بر اساس انواع شخصیت ها و انواع ذهنها از جمله ذهنهای تصویری، صوتی، لمسی و یا مختلط طراحی شده است که ثمره آن بازده بالای میزان یادگیری میباشد. توجه داشته باشید که آموزشها کاملا اصولی و ذهن محور میباشد و دارای تضمین بالاترین بازده یادگیری میباشد.

فرایند یادگیری و رفتار مغز انسان تشریح شود

رفتار مغز انسان بیوموز
رفتار مغز انسان بیوموز

روش صحیح درس خواندن به لوازم و عواملی نیاز دارد که لازم است آن‌ها را فرا بگیرید. درس خواندن برای بسیاری از دانش آموزان از سخت‌ترین کارهای دنیاست. علت این امر می‌تواند عدم آگاهی آن‌ها از روش‌های صحیح و اصولی مطالعه باشد.

در واقع درس خواندن هنری‌ست که ظرافت‌‌های خاص خود را دارد، در صورتی که این ظرافت ‌ها به کار گرفته شود، موفقیت حتمی است. بسیاری از دانشجویان از همان دوران ابتدایی به دنبال روش‌های صحیح درس خواندن و یادگیری بوده‌اند. از شیوه‌هایی مانند حفظ کردن گرفته تا حبس کردن خود در یک اتاق استفاده می‌کنند تا مطالب را در ذهن خود ذخیره کنند.

اما گاه متوجه می‌شوند تمام آنچه که خوانده‌اند فراموش کرده و تنها وقت خود را هدر داده‌اند. برای حل این مشکل چه باید کرد؟ در ادامه توضیح داده‌ایم که می‌توانید از روش‌های مؤثرتری در این زمینه استفاده کنید.

 

مهارت‌های لازم برای روش صحیح درس خواندن

برای این که یک روش صحیح درس خواندن داشته باشید، ابتدا باید چند مهارت مهم و پایه‌ای را بیاموزید.

دیداری، شنیداری، لمسی و ادراکی، مساله این است!

در ابتدا برای اینکه بتوانید بهترین رفتار مطالعاتی را داشته باشید لازم دارید که بدانید جزو کدام دسته از افراد هستید. برای این منظور از روش MBTI برای این منظور استفاده مینماییم و در مرحله بعد لازم است بیشتر تمرکز خود را روی نوع یادگیری خود بگزارید ولی اصلا به این معنی نیست که روشهای دیگر را به فراموشی بسپارید، بلکه باید از روشهای دیگر هم برای یادگیری بهتر استفاده نمایید.

شما میتوانید در دوره شخصیت شناسی به روش MBTI که توسط آکادمی بیوموز طراحی و تدوین شده شرکت نمایید تا به بهترین نتایج به صورت تضمینی دست پیدا نمایید.

 

آیا با اتوموبیل مغز آشنایید؟

نکته مهمی که لازم است در نظر داشته باشید این است که مغز انسان مانند یک اتوموبیل فوق قدرتمند میباشد و توجه داشته باشید که نیاز نیست شما تمام اجزای موجود در موتور این اتوموبیل را بشناسید و فقط لازم دارید روش استفاده از این اتوموبیل را بیاموزید بنابراین با دانستن روش کار مغز و انواع ذهن ها میتوانید به بهترین حالت ممکن از آن استفاده نمایید و بیشترین بازده را داشته باشید.

بنابراین در ادامه استراتژی های مطالعاتی را به شما شرح میدهیم.

استراتژی مطالعاتی چیست؟

انواع استراتژی و روشهای مطالعاتی وجود دارد که در دوره روشهای مطالعاتی بر اساس شخصیت برای شما شرح میدهیم.

استراتژی مطالعاتی

ضمیر ناخود آگاه

شما عزیزان بیوموزی عزیز باید با ضمیر خود آگاه و ضمیر ناخودآگاه خود آشنا باشید و بدانید که اگر بخواهیم از نظر قدرت برای این دو ضمیر مثال بزنیم دقیقا مانند یک فیل بزرگ و راکب آن فیل میباشد که در این مثال فیل نقش ضمیر ناخودآگاه را دارد و شما باید از این قدرت به درستی استفاده نمایید. توجه داشته باشید که مثال دیگر از این دو ضمیر همان کوه یخ میباشد و نکته دیگر اینکه حافظه کوتاه مدت ما در تصرف ضمیر خودآگاه است و حافظه بلند مدت در تصرف ضمیر ناخود آگاه بنابراین باید با روشهای اصولی که به شما می آموزیم اطلاعات را از ضمیر خود آگاه خود به ضمیر ناخودآگاهتان وارد نمایید.

ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه
ضمیر ناخودآگاه

موفقیت راه یکسانی دارد

نکته مهم را در نظر داشته باشید که از لحاظ ذهنی ۹۹ درصد انسانهای کل جهان سطح خیلی نزدیکی دارند و میتوان آنها را یکسان در نظر گرفت ولی چرا ۱۰ درصد از جامعه به موفقیت های بزرگ دست پیدا میکنند در صورتی که دارای ابزار (ذهن) یکسانی هستند؟!

برای پاسخ به این پرسش لازم دارید تا راه و روش این بزرگان و افراد موفق را بدانید پس میتوانید از روشهای آموزش داده شده در بسته های بیوموز استفاده نمایید چراکه حاصل سالها تحقیق و بررسی روی زندگی بزرگان و حتی نخبگان کل جهان میباشد.

الگوی مناسب خود را پیدا کنید

برای این منظور شما بر اساس ویژگی های شخصیتی خودتان باید الگوی مناسب شخصیتی خود را بشناسید یعنی ابتدا نوع شخصیت خود بر اساس MBTI را بشناسید و سپس بر اساس ویژگی های دیگر مثلا ظاهر، استایل، علایق و حتی ماه تولد الگوی مناسب خود را بیابید و بر اساس الگو گیری از این فرد بتوانید به موفقیت های بزرگی دست یابید.

حالا الگوی خودتان را ایجاد کنید

شما در این مراحل نیاز دارید تا الگوی خودتان را بر اساس ویژگی های منحصر به فرد خودتان ایجاد نمایید و در واقع لیستی از علایق و روشها را برای خود تدوین نمایید.

آیا باید تقلید کرد؟

تقلید نکنید

 

توجه داشته باشید که توضیحات ذکر شده به هیچ عنوان نیاید تقلید را تداعی نماید بلکه شما با تمام شباهتها به یک فرد همچنان دارای ویژگی های منحصر به فرد خودتان هستید و توجه نمایید که ممکن است از افراد بزرگ شبیه خودتان موفق تر هم شوید.

 

 

روش مطالعه زیست شناسی


در تست های زیست شناسی، دقت به روی درك و فهم متن سؤالات اهمیت بیشتری دارد. آنچه در درس زیست‌شناسی اهمیت فوق‌العاده‌ای پیدا می‌كند چگونه خواندن این درس و پی بردن به نكات، مفاهیم و مطالب در كتاب درسی‌باشد.

 

كتاب درسی منبع اول و آخر طرح سوال در كنكور می‌باشد


نكته مهمي كه در هنگام مطالعه اين درس بايد به آن توجه داشت، مرور است. اين درس، درسي نيست كه با يك بار خواندن توانست در آن درصد بالايي كسب كرد. بنابراين مرورهاي متوالي و مفهومی خواندن اين درس باید در اولویت برنامه ها قرار داده شود.

علت اینکه دانش آموزان این درس را بیش از دروس دیگر می خوانند ولی موفقیتی هم ردیف با زحمات خود کسب نمی کنند این است که: دانش‌آموز مطالب را رو بنایی و سطحی خوانده و هرگز به عمق مفاهیم مطرح شده فكر نكرده بنابراین قادر به ارتباط دادن مسایل مختلف كتاب‌ها با هم نبوده و لذا نمی‌تواند پاسخ صحیح را انتخاب كند. به همین منظور باید نكات خاصی را در زمینه خوب خواندن كتاب و ارتباط دادن مطالب درسی كتاب‌های مختلف زیست با هم مد‌نظر قرار دهد.

زیست شناسی و آزمایشگاه ۱در کنکور، درحدود ۱۳ تا ۱۵ سؤال را به خود اختصاص میدهد، زیست شناسی و آزمایشگاه ۲ حدود ۱۷ تا ۲۰ سؤال را معمولاً در آزمون سراسری به خود اختصاص میدهد . یکی از فصل های مهم این کتاب فصل ۸ (ژنتیک) می باشد که هرساله تعدادی از سوالات کنکور را شامل می شود و برای بعضی از دانش آموزان همچون کابوسی می ماند. در صورتی که با دقیق و مفهومی خواندن و وقت گذاری برای آن می توان براحتی آن را یادگرفت و بر آن تسلط کافی یافت.

كتاب زیست‌شناسی سال سوم در سال‌های اخیر بارم‌بندی حدود ۴۰-۳۵ درصدی در كنكور دارد كه نشان از اهمیت بالای این كتاب در كنكور دارد. از فصل های مهم این کتاب فصل ۴است که حدود ۸ تست کنکور را شامل می شود . در این درس توجه به اشکال و نمودارها بسیار مهم است که نباید مورد بی توجهی قرار بگیرد.

دانش آموزانی که خواهان يكي از رشته هاي خوب رشته علوم تجربي مانند پزشكي، دندانپزشكي، داروسازي و… هستند، بايد در اين درس درصدي بالاتر از ۸۰-۸۵ درصد(در مناطق ۱و۲ ) و درصدی بالاتراز ۷۰درصد(در منطقه ۳) را كسب كنند. اين درس، درسي نيست كه با يك بار خواندن بتوانيد در آن درصد بالايي كسب كنيد بنابراين مرورهاي متوالي از اين درس را در برنامه خود قرار دهيد.

براي كسب يك رتبه زير ۱۰۰۰ مطالعه مستمر و حداقل روزانه ۲ ساعت الزامي به نظر مي رسد. در هنگام مطالعه اين درس، كتاب درسي به عنوان بهترين مرجع مطالعه مي باشد، منظور از مرور هاي متوالي و مطالعه مستمر، خواندن طوطي وار مطالب و تنها حفظ کردن آن ها نمي باشد، شما بايد براي يادگيري عميق مطالب از شيوه هاي صحيح مطالعه استفاده کنيد.

دقت کنيد که شيوه مطالعه و ياد گرفتن از خود مطالعه مهم تر مي باشد. استفاده از روش پس ختام مي تواند خيلي مؤثر باشد، مطالعه اجمالي اوّليه در شكل گيري يك ذهنيت كلي به شما كمك مي كند. در هنگام مطالعه از هيچ قسمت كتاب غافل نشويد و مطالب آن را خط به خط و با دقت بخوانيد و زير مطالب مهم آن خط بكشيد (يا اين كار را با ماژيك علامت زن انجام دهيد.)

به نمودارها و شكل ها دقت كافي داشته باشيد. ا ز حاشيه نويسي در اين درس استفاده كنيد و همچنين از مطالب خوانده شده، خلاصه نويسي به عمل آوريد و مطالب خلاصه شده را به صورت نمودار درآوريد و آنها را دسته بندي كنيد. اگر در موسسه های آزمایشی کنکور شرکت می کنید حتما بعد از بررسی سوالات نکته های هر تست را در حاشیه درس مربوطه یا در دفتر نکته برداری یادداشت نمایید.

در هنگام مطالعه فصل هاي جديد، مطالب فصل قبل مرور نمایید تا آنها را فراموش نكنيد و بازهم تكرار مي كنم : «اين درس را چندين بار به طور جدي و فعال مرور كن.

 

یک تجربه ناب از کنکور سراسری رشته تجربی


روش مطالعه زیست رتبه های برتر کنکور تجربی آقای عبدالله زاده (رتبه ۲ منطقه ۲ کنکور تجربی) – درصد زیست کنکور: ۹۸%:

من برای مطالعه زیست کنکور تجربی، ابتدا کتاب درسی رو می خوندم تا یه دیدگاه کلی از فصل داشته باشم. بعد از اون تست آموزشی حل می کردم؛ یعنی پاسخ تشریحی سوالاتی که حل می کردم رو بعد از حل یک یا چند سوال، نگاه می کردم تا مطالب مرور بشه. در این مرحله هدفم بیشتر این بود که بدونم از کدوم قسمت سوال اومده و تیپ سوالات چجوریه.

علاوه بر اون تمام مطالبی که در دور اول خونده بودم هم محک زده می شد و فکر می کنم این کار، بهترین روش مرور دروس برای من بود. پس از چند روز دوباره کتاب درسی رو با دقت بیشتر می خوندم و مباحثی که از اون ها تست اومده بود رو مجددا مطالعه می کردم و نکات مهم رو یادداشت می کردم. سپس با فاصله یک یا دو روز، دوباره تست کار می کردم و مراحل رو باز هم تکرار می کردم تا مطالب رو کاملا بررسی کرده باشم.

برای من یک روش خواندن زیست هم این بود که تلاش می کردم از کتاب زیست سوال طرح کنم؛ چون این کار باعث می شد کتاب رو دقیق مطالعه کنم. یا اینکه به سوالات بچه های کلاس پاسخ می دادم که این کار باعث می شد مطالب رو مرور کنم و با دوستانم نکات رو تبادل کنیم.


روش مطالعه زیست رتبه های برتر کنکور تجربی آقای برزین (رتبه ۱۰ منطقه ۱ کنکور تجربی) – درصد زیست کنکور: ۹۵%


روش خواندن زیست کنکور من اینطور بود که کتاب درســی رو منبع جامعی می دونستم و پس از تسلط بر مطالب کتاب به تست زدن می پرداختم. زیست شناسی رو هر روز به طور منظم مطالعه می کردم. نکات فصل های مختلف کتاب رو ترکیب می کردم و در کتاب درسی با دقت حاشیه نویسی می کردم. ابتدای سال تست های تألیفی کار می کردم اما در آخر سال فقط به حل سوالات کنکور رو آورده بودم و با این روش خواندن زیست کنکور تونستم به ۹۵ درصد از سوالات پاسخ درست بدم.

پایان کار

در پایان کار شما عزیزان برای اینکه بهترین راننده ذهن خود شوید باید علاوه بر آشنایی با موارد استفاده داخل ماشین مانند کلاج و دنده و آینه ها، باید با جاده و انواع آسفالتها و خاکی ها و پستی و بلندی آشنا شوید یعنی با انواع استراتژی های مطالعاتی خود آشنا شوید.

اتوموبیل ذهن

 

سخن پایانی

عزیزان بیوموزی توجه داشته باشید که رسیدن به موفقیت های بزرگ نیاز به مربی و راهنما دارد که خود این راه را با آموزش یا به تجربه و با صرف هزینه و زمان بسیار زیاد گذرانده و در این را میلیونها تومان هزینه شده تا با سعی و خطا به بهترین نتیجه دست پیدا کند و شما عزیزان به راحتی با گذراندن یک یا چند دوره و آموزش چند ساعته میتوانید این تجربیات ارزشمند و بزرگ را به دست بیاورید بنابراین در گذراندن این دوره ها تردید نکنید و بدانید که هم در وقت و هم هزینه های جانبی آینده خود چند ده میلیون صرفه جویی خواهید نمود.

این دوره ها و دوره های مشابه توسط آقای دکتر علی اسکندری در حال تدوین و آماده سازی میباشدو

بیوموز

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :